Centar za istraživanje glagoljaštva
Noć istraživača 2023.

Noć istraživača 2023.

Centar za istraživanje glagoljaša i Odjel za informacijske znanosti u sklopu Noći istraživača priređuju zanimljivu radionicu:

Mladi forenzičari - filigranolozi: tragom papira zadarskih glagoljaša

Pridružite nam se u petak, 29. rujna od 17.00 u prostoru bivše Tehničke škole.

Upoznajte se s vodenim znakovima na papiru, istražujte s nama povijest papira, pokušajte samostalno digitalizirati vodene znakove na papiru uz pomoć mobilnog stalka za digitalizaciju i igrajte se s nama motivima vodenih znakova!

Pročitaj više
Noć istraživača 2023.
Znanstveni kolokvij Berčićevi fragmenti u virtualnom istraživačkom okruženju

Znanstveni kolokvij Berčićevi fragmenti u virtualnom istraživačkom okruženju

15. rujna 2023. s početkom u 10 sati na Sveučilištu u Zadru (Velika dvorana odjela za povijest, Ulica Ruđera Boškovića 5, Zadar) održat će se znanstveni znanstveni kolokvij Berčićevi fragmenti u virtualnom istraživačkom okruženju, u organizaciji Centra za istraživanje glagoljice pri Sveučilištu u Zadru.

Ovaj je kolokvij završna aktivnost projekta Jezična, pismovna i kodikološka analiza fragmenata zbirke Ivana Berčića zadarske provenijencije u virtualnom istraživačkom okruženju (BERFRAZD) IP.01.2021.22.

Kolokvij će biti moguće pratiti i online, preko ZOOM poveznice:

https://us06web.zoom.us/j/87820849573...

 

 

 

Pročitaj više
Znanstveni kolokvij Berčićevi fragmenti u virtualnom istraživačkom okruženju

Content

Hrvatska ćirilična baština (HrvĆirBa)

Projekt Hrvatska ćirilična baština (HrvĆirBa) znanstveni projekt čiji je nositelj Staroslavenski institut u Zagrebu.

Iz Centra za istraživanje glagoljaštva, u projektu sudjeluju izv. prof. dr. sc. Marijana Tomić i asistentica Laura Grzunov.

Projekt predviđa stvaranje digitaliziranog korpusa hrvatske ćirilične baštine kao temelja za buduće kompetitivne projekte u tome području. Pozornost je usmjerena na izgradnju digitalnog repozitorija (baze podataka) u otvorenom pristupu koji će sadržavati digitalne reprodukcije prikupljene građe i njezin metapodatkovni opis uz poštivanje vlasničkih i drugih prava pri objavi građe i podataka. Modeliranje bibliografskog opisa te izrada aplikacijskog profila za opis ćiriličnih rukopisa i vodenih znakova te za unos podataka u bazu provodit će se u Centru za istraživanje glagoljaštva Sveučilišta u Zadru i Staroslavenskom institutu.

Istraživanje obuhvaća hrvatskoćirilične dokumente iz arhiva, knjižnica i muzeja u Hrvatskoj i inozemstvu (Brač, Dubrovnik, franjevački samostani u Hrvatskoj i BiH, Herceg Novi, Kotor, Omiš, Rim, Sarajevo, Split, Šibenik, Zadar i Zagreb). Suradnici na projektu, odabrani među najkompetetnijima u Hrvatskoj za ovu vrstu istraživanja, provodit će istraživanja i izvršiti samu analizu.

U posljednje dvije godine projekta istraživat će se vodeni znakovi u odabranim ćiriličnim dokumentima i izraditi digitalni repozitorij vodenih znakova koji će biti povezan s repozitorijem ćiriličnih dokumenata.

Informacije o projektu