Centar za istraživanje glagoljaštva

Virtualna Noć muzeja '21

Centar za istraživanje glagoljaštva će u sklopu ovogodišnje virtualne Noći muzeja '21. održati predstavljanje dviju virtualnih izložbi, i to izložbe Kaljski glagoljski rukopisi  i izložbe Tragovima glagoljaša Ugljana i Pašmana, te pojasniti metode izrade i dobrobiti virtualnih izložbi.
O izložbama će govoriti izv. prof. dr. sc. Marijana Tomić (Centar za istraživanje glagoljaštva, Odjel za informacijske znanosti), izv. prof. dr. sc. Ivica Vigato (Centar za istraživanje glagoljaštva, Odjel za izobrazbu učitelja i odgojitelja) i dr. sc. Grozdana Franov Živković (Zavod za povijesne znanosti HAZU u Zadru), te asistentice Nikolina Peša Pavlović i Laura Grzunov, asistentice na Odjelu za informacijske znanosti.

Predstavljanje izlobži održat će se u petak, 29. siječnja 2021. preko ZOOM-a od 10.00 do 11.00

Pridružite nam se! 

 

Content

Hrvatska ćirilična baština (HrvĆirBa)

Projekt Hrvatska ćirilična baština (HrvĆirBa) znanstveni projekt čiji je nositelj Staroslavenski institut u Zagrebu.

Iz Centra za istraživanje glagoljaštva, u projektu sudjeluju izv. prof. dr. sc. Marijana Tomić i asistentica Laura Grzunov.

Projekt predviđa stvaranje digitaliziranog korpusa hrvatske ćirilične baštine kao temelja za buduće kompetitivne projekte u tome području. Pozornost je usmjerena na izgradnju digitalnog repozitorija (baze podataka) u otvorenom pristupu koji će sadržavati digitalne reprodukcije prikupljene građe i njezin metapodatkovni opis uz poštivanje vlasničkih i drugih prava pri objavi građe i podataka. Modeliranje bibliografskog opisa te izrada aplikacijskog profila za opis ćiriličnih rukopisa i vodenih znakova te za unos podataka u bazu provodit će se u Centru za istraživanje glagoljaštva Sveučilišta u Zadru i Staroslavenskom institutu.

Istraživanje obuhvaća hrvatskoćirilične dokumente iz arhiva, knjižnica i muzeja u Hrvatskoj i inozemstvu (Brač, Dubrovnik, franjevački samostani u Hrvatskoj i BiH, Herceg Novi, Kotor, Omiš, Rim, Sarajevo, Split, Šibenik, Zadar i Zagreb). Suradnici na projektu, odabrani među najkompetetnijima u Hrvatskoj za ovu vrstu istraživanja, provodit će istraživanja i izvršiti samu analizu.

U posljednje dvije godine projekta istraživat će se vodeni znakovi u odabranim ćiriličnim dokumentima i izraditi digitalni repozitorij vodenih znakova koji će biti povezan s repozitorijem ćiriličnih dokumenata.

Informacije o projektu