Centar za istraživanje glagoljaštva

Predstavljanje projekta IP-UNIZD-2021.22 na konferenciji Mediteran kao identitetska odrednica: jezik, književnost, kultura i novi mediji

Filozofski fakultet Split, 22. - 23. listopada 2021.

Projekt Jezična, pismovna i kodikološka analiza fragmenata zbirke Ivana Berčića zadarske provenijencije u virtualnom istraživačkom okruženju (IP-UNIZD-2021.22) bit će predstavljen na konferenciji Mediteran kao identitetska odrednica: jezik, književnost, kultura i novi mediji u organizaciji Filozofskog fakulteta u Splitu. Projekt će izlaganjima predstaviti dr. sc. Ivana Petešić Šušak (izlaganje: Berčićevi fragmenti zadarske provenijencije) te izv. prof. dr. sc. Ivica Vigato, izv. prof. dr. sc. Marijana Tomić i asistentica Laura Grzunov (izlaganje: Nacrt modela opisa glagoljskih fragmenata zbirke Ivana Berčića u okvirima digitalne fragmentologije). 

Content

Hrvatska ćirilična baština (HrvĆirBa)

Projekt Hrvatska ćirilična baština (HrvĆirBa) znanstveni projekt čiji je nositelj Staroslavenski institut u Zagrebu.

Iz Centra za istraživanje glagoljaštva, u projektu sudjeluju izv. prof. dr. sc. Marijana Tomić i asistentica Laura Grzunov.

Projekt predviđa stvaranje digitaliziranog korpusa hrvatske ćirilične baštine kao temelja za buduće kompetitivne projekte u tome području. Pozornost je usmjerena na izgradnju digitalnog repozitorija (baze podataka) u otvorenom pristupu koji će sadržavati digitalne reprodukcije prikupljene građe i njezin metapodatkovni opis uz poštivanje vlasničkih i drugih prava pri objavi građe i podataka. Modeliranje bibliografskog opisa te izrada aplikacijskog profila za opis ćiriličnih rukopisa i vodenih znakova te za unos podataka u bazu provodit će se u Centru za istraživanje glagoljaštva Sveučilišta u Zadru i Staroslavenskom institutu.

Istraživanje obuhvaća hrvatskoćirilične dokumente iz arhiva, knjižnica i muzeja u Hrvatskoj i inozemstvu (Brač, Dubrovnik, franjevački samostani u Hrvatskoj i BiH, Herceg Novi, Kotor, Omiš, Rim, Sarajevo, Split, Šibenik, Zadar i Zagreb). Suradnici na projektu, odabrani među najkompetetnijima u Hrvatskoj za ovu vrstu istraživanja, provodit će istraživanja i izvršiti samu analizu.

U posljednje dvije godine projekta istraživat će se vodeni znakovi u odabranim ćiriličnim dokumentima i izraditi digitalni repozitorij vodenih znakova koji će biti povezan s repozitorijem ćiriličnih dokumenata.

Informacije o projektu